Esküvőre vagy hivatalos, de nem tudod miben illik megjelenni? Te sem szeretnél kínos helyzetbe kerülni a többi vendég előtt?
Az alábbiakban bemutatom a leginkább kérdéses témákat, hogy véletlenül se fogjon ki rajtad az esküvői illemtan!
Már javában zajlik az esküvőszezon, útjukra keltek a meghívók. Egy esküvőre sokszor a meghívottak is lázasan készülődnek, nagy izgalom övezi a lakodalmat a szervezők és a vendégek körében is.
Azt már szinte mindenki tudja, hogy fehérben vagy pirosban nem illik megjelenni egy esküvőn vendégként. De az esetleg felmerülő homályos foltok miatt összeállítottunk egy listát, mit nem ajánlott elkövetnünk egy esküvőn.
A meghívók alapos áttekintése
Nem minden nap történik meg az emberrel, hogy lagziba invitálják
Amennyiben meghívást kaptunk egy családtagunk, barátunk esküvőjére érdemes jól szemügyre venni a kapott meghívót.
Először is mindenképpen nézzük meg, hogy az esküvő mely részeire szól a meghívásunk. Bevett szokás, hogy a násznép két különböző meghívót kap. A meghívottak egyik része a szertartásra és a vacsorára is hivatalos, míg a másik része – általában a távolabbi ismerősök, kollégák – csak a szertartásra kapnak meghívást.
Ha az utóbbi kategóriába tartozunk, se sértődjünk meg, hiszen számos oka lehet annak, hogy a vacsorára nem vagyunk hivatalosak. Az ifjú pár eme választására okot adhat a vacsora helyszínének befogadó képessége, a felek közötti kapcsolat, de akár az is, hogy a házasulandók milyen költségkerettel gazdálkodnak. Minden esetre, ha zokon is vesszük a döntésüket, tartsuk tiszteletben és a szertartáson mindenképpen jelenjünk meg.
„Önt és kedves családját”
A meghívók nagy általánosságban az „Önt és kedves családját” vagy „Téged és kedves családodat” felszólítással készülnek. Ez természetesen nem azt jelenti, hogy egész családunkat magunkkal kell vinni. Ez a megszólítás általában a házastársunkra, élettársunkra és gyermekünkre vonatkozik. Ha nem élünk tartós párkapcsolatban, akkor semmi esetre sem vonatkozik ez a megszólítás az új kapcsolatunkra, főleg ha őt a jegyes pár nem ismeri.
A másik sarkalatos pont, ha a meghívón csak és kizárólag a mi nevünk van feltüntetve. Ha esetleg már kapcsolattal rendelkezünk, de erről a meghívóink nem tudnak, akkor finoman érdeklődhetünk náluk, hátha csak elfelejtették a +1 főt ráírni. Ám, ha nem így lenne, tartsuk tiszteletben a döntésüket. Baráttal, kollégával vagy bármilyen nem meghívott személlyel érkezni az esküvőre kifejezetten illetlenség.
Visszajelzés
Amennyiben minden más kérdés tisztázódott, akkor késedelem nélkül jelezzünk vissza valamilyen formában a menyasszonynak, vőlegénynek vagy az esküvőszervezőnek, hogy el tudunk e menni az esküvőre. Nem illik sokáig halogatni, vagy meggondolni döntésünket, hiszen igen fontos momentum, hogy az ifjú pár hány vendéggel számoljon az előkészületek folyamán.
Öltözködés, mint az esküvői illemtan egyik alapköve
Nem illik túlöltözni a menyasszonyt
Az első és legfontosabb szabály egy esküvői megjelenéssel kapcsolatban, hogy semmilyen körülmények között nem illik túlöltözni, túllicitálni a menyasszonyt.
A fehér és a piros szín kizárólag a menyasszony színei, csak az ő kiváltsága, hogy talpig fehérben legyen. Ha mégis feltétlenül ragaszkodunk is a fehér színű ruhához, mindenképpen olyat viseljünk ami mintás. Lehet pöttyös, virágos, feldobhatjuk színes kiegészítőkkel, de semmi esetre se legyen teljesen fehér.
Emellett tanácsos az igen harsány színek mellőzése is, hiszen a menyasszonynak kell kiragyognia a tömegből. Ennek okán válasszunk halvány pasztellszíneket inkább, legyünk visszafogottak és elegánsak. A piros és a fehér mellett további tiltólistás szín a fekete, hiszen a mi kultúránkban ez a gyász színe, az esküvő pedig nem erről szól.
A hölgyek
A hölgyek esetében mindenképpen követendő az a tanács, hogy sem színekben, sem stílusban nem illik túltenni nem a menyasszonyon, sem a násznép többi tagján. Egy kellemes nyári szabadtéri esküvőre nem illik kisestélyiben és tűsarkúban megjelenni. Ugyanúgy, ahogy egy exkluzív vacsorán sem veszünk részt koptatott farmerben. Ugyanez a visszafogottság vonatkozik az ékszerviselésre, a kevesebb néha több elve alapján, továbbá a miniszoknyák és kihívó ruhák viselésére is.
Az urak
Az urak esetében a fő irányadó vonal az öltöny és nyakkendő, lazább stílusú esküvőknél nadrág és zakó. Azonban náluk is fontos, hogy nem illik túl elegánsan felöltözni, ha a vőlegény öltönyben van, akkor vendégként ne viseljünk szmokingot.
Templomban
Ha meghívottként templomi szertartáson is részt veszünk, annak ellenére is követnünk kell az ott érvényes szokásokat és szabályokat, ha mi nem az adott vallás gyakorlói közé tartozunk. Templomban, pláne egy esküvőn, trehányan, szakadtan, nők esetében kihívóan, fedetlen vállakkal megjelenni tiszteletlenség.
A szertartás és a vacsora utáni bulira természetesen mindenki engedhet egy kicsit az elegáns viseleten. Az urak levethetik a nyakkendőt, kigombolhatják az ing felső gombját és a hölgyek is megválhatnak stólájuktól, felvehetnek kényelmesebb cipőt. Arra azonban figyeljünk oda, hogy a „nekivetkőzésnek” csak akkor jön el az ideje, ha az ifjú férj erre engedélyt ad, vagy ő maga elkezdi.
A késés
Az egyik legkellemetlenebb és legilletlenebb dolog egy esküvőn, amit elkövethetünk, az a késés. Ha utaznunk kell, ráadásul zsúfolt időszakban, vagy olyan helyre megyünk, ami ismeretlen és előfordulhat, hogy elakadunk, eltévedünk és így elkésünk, mindenképp induljunk el hamarabb. Sokkal kevésbé lesz kellemetlen egy kicsit többet várnunk a többi vendégre, mint az, ha akkor toppanunk be az ajtón, mikor a szertartás már megy. Ez tiszteletlenség az ifjú pár és a násznép felé is.
Jó barátok az esküvőn
Akármennyire vagyunk a menyasszonnyal vagy a vőlegénnyel szoros baráti kapcsolatban, az esküvő és a lagzi ideje alatt semmi esetre sem illik kisajátítani egyiküket sem. Az esküvő nem az az alkalom, ahol az ügyes-bajos dolgokat meg lehet beszélni, ünnepelni, szórakozni gyűlt össze mindenki. Tartsuk tiszteletben, hogy az ifjú párnak nem csak velünk, hanem a többi vendéggel is foglalkoznia kell.
Továbbá még igen közeli barátok között is kerülendők azok a viccesnek szánt elszólások, mint például a „Téged is csőbe húztak” vagy a „Még meggondolhatod magad”. Abszolút illetlenség és igen rosszul tudnak esni a friss házasoknak, akik éppen életük egyik legboldogabb napját ünneplik.
Saját mobiltelefonok használata
Amikor egy templomi vagy egy polgári szertartáson megjelenünk, mint vendég, mindig némítsuk le, vagy kapcsoljuk ki a mobiltelefonokat. Udvariatlanság és rettenetesen kellemetlen, ha a szertartás közben valakinek megcsörren a mobilja.
A szertartások alatt semmiféle képpen ne fényképezzünk, azért van ott a profi esküvői fotós, hogy ő csinálja a képeket, vendégként élvezzük inkább a ceremóniát, ne pedig járkálással és vakuzással zavarjuk.
Amikor a szertartásnak vége és a lagzi elkezdődött már bátran megörökíthetjük a legjobb pillanatokat, de feltétlenül tartsuk észben, hogy a saját magunk által készített fényképeket ne posztoljunk a közösségi oldalakra az ifjú pár beleegyezése nélkül.
Beszédek, köszöntők
Amikor az esküvői vacsorán valaki tósztot, pohárköszöntőt mond, szépen csendben illik végighallgatni. Ne beszélgessünk közben a mellettünk ülővel, ne babráljuk a telefonunkat, hiszen gondoljunk csak bele, hogy ellenkező esetben számunkra mennyire zavaró lenne.
Hacsak nem beszéltük meg előre a párral, hogy beszédet szeretnénk mondani, semmi esetre se álljunk neki szónokolni, nagyon kínos lehet, ha váratlanul állnak föl a vendégek és elszavalják, ami az eszükbe jut. Ha szeretnénk pár szót mondani a házasokról, akkor egyeztessünk velük előre, hogy ne legyen meglepetés, és ajánlott a nem túl hosszú, maximum 5-8 percnyi szónoklat. Arra pedig figyeljünk, hogy pohárköszöntőt mindig teli pohárral illik mondani.
Az Esküvői illemtan című cikkünk 2. részében további hasznos információkat találsz, mint például a nászajándékok és koszorúslányok.
Amennyiben még több hasonló cikkre vagy kíváncsi, Esküvői ötletek menüpontunk alatt megtalálod!