Szeretnétek elkerülni a sablonos esküvőt, de nem tudjátok hogyan? Egyedi hangulatú szertartásról álmodtok anélkül, hogy túlzásokba esnétek?
Akkor a szertartásvezető szolgáltatása pont Nektek való!
A legfontosabb tisztázni már a legelején: hivatalos házasságot csak és kizárólag anyakönyvvezető előtt köthettek, a szertartásvezető nem helyettesítheti az anyakönyvvezetőt, ezért az ifjú párnak érdemes pár nappal az esküvő előtt hivatalos nyitvatartási időpontban megjelenni az anyakönyvvezető előtt két tanúval, ahol pár perc alatt megköthetik a házasságot hivatalosan.
Felmerülhet bennetek a kérdés: ha a szertartásvezető által vezényelt házasságkötés nem hivatalos, akkor miért is érdemes igénybe venni? A következőkben erre is választ kaptok
A szertartásvezető feladata az, hogy a ceremóniát az ifjú pár igényeire formálja. Az anyakönyvvezetővel ellentétben a szertartásvezetőnek nem kell jogi formákhoz igazodnia, ami lehetőséget ad arra, hogy a ceremónia szövege, menete, felépítése teljes egészében a menyasszony és a vőlegény elképzeléséhez igazodjon. Ennek következményeképpen az esküvő hangulatát nem egy jogilag előre meghatározott szöveg fogja megalapozni, hanem egy olyan beszéd, ami az ifjú pár személyiségét tükrözi vissza.
A ceremónia felépítése rugalmasan igazodik a pár igényeihez
Az elképzelésektől függően lehet benne versmondás, egyedi fogadalomtételek és élőzenét is beépíthetnek a menetrendbe. A szertartásvezető személyesen konzultál a jegyespárral, hogy a ceremónia minél jobban igazodjon hozzájuk.
A szertartásvezetőt a pár választja ki, ezért fontos szempont a szimpátia a felek között. A személyes konzultációk miatt sokkal közelebbi és barátibb viszony alakul ki, mint a formális anyakönyvvezetővel, aki az adott hivatalban dolgozó alkalmazott, ezért személyét nem választhatja meg az ifjú pár.
Szertartás külső helyszínen
Egyre gyakoribb, hogy a szertartást egy külső helyszínen szeretné megtartani a pár, általában ott, ahol a lagzit is tartják majd. Ez sokszor gondot okoz, mivel az anyakönyvvezető kitelepülése külső helyszínre esetenként többe kerülhet, mint egy szertartásvezető szolgáltatásának igénybevétele, valamint nem is biztos, hogy az adott polgármesteri hivatalban van-e lehetőség egyáltalán kitelepülésre, mivel az egyéb feltételekhez van kötve.
A kitelepülések ára településenként eltérő, azonban érdemes megfontolni, megéri kitelepíteni a száraz, polgári szertartást, ha van lehetőség egy oldott hangulatú, teljesen személyre szabott ceremóniára is, közel azonos, vagy akár olcsóbb áron is?
Lényeges különbség még az anyakönyvvezető és a szertartásvezető között, hogy a szertartásvezető időbeosztása sokkal rugalmasabb. A szertartásvezető megtarthatja az esküvőt munkaszüneti napokon és ünnepnapokon is, míg az anyakönyvvezető nem. Ez megfontolandó különbség, mivel az ifjú pár figyelembe veszi a násznép igényeit is, és gyakran olyan időpontot választanak az esküvő megtartásához, amikor például ünnepnap miatt hosszúhétvége van.
A szertartásvezető előnyei röviden összefoglalva:
– Egyedi igényekre formált szertartást vezényel
– Személyes konzultáció az ifjú párral
– Rugalmas időbeosztás
– Bárhol megtartja a szertartást
Gönczi Gábor szavaival élve:
“Az esküvő fura műfaj. Még nem találkoztam olyannal, aki másnap ne azt mondta volna: Mintha egy perc lett volna az egész.”
Ha szeretnénk, hogy ez a perc emlékezetes legyen, mindenképpen érdemes megfontolni szertartásvezető felkérését.