Szeretnétek életeteket hivatalosan is összekötni? Álmodtok egy gyönyörű, templomi szertartásról is?
Ennek első lépése a polgári esküvő megtartása.
Ha elhatároztátok magatokat, nézzük milyen lépések vezetnek el az “igen” kimondásáig az anyakönyvvezető előtt.
Mikor foglalhatom le a polgári esküvő dátumát?
Ha kiválasztottátok az esküvő dátumát, akkor ahhoz képest legkésőbb 1 hónappal, legkorábban egy évvel előre tudtok bejelentkezni az anyakönyvvezetőnél. Ezt az egész országban bárhol megtehetitek, nincsen lakóhelyhez kötve.
Ekkor a házassági szándékotokat feljegyzik, az anyakönyvvezető pedig véglegesíti az esküvő napját, valamint megbizonyosodik róla, hogy nincs semmilyen kizáró ok a házasság megkötésére.
Ezután van a “megfutamodási idő”, amikor van idő és lehetőség átgondolni a házasodási szándékot, vagy esetleg bármilyen okból elhalasztani azt.
Szükséges iratok
A bejelentéskor vigyétek magatokkal a személyi igazolványotokat, vagy bármilyen személyazonosságot igazoló okmányt (jogosítvány, útlevél stb.), lakcímkártyát és a születési anyakönyvi kivonatot.
Ha a jegyespár egyik tagja már volt házas, akkor az előző házasságot felbontó dokumentumokat is be kell mutatni. Ha özvegy személyről van szó, akkor az elhunyt házastárs halotti anyakönyvi kivonata is szükséges a bejelentéskor.
A polgári szertartás napja
A polgári szertartás részei
- Megérkezés
- Bevonulás
- Résztvevők köszöntése
- Házassági nyilatkozatok
- Fogadalmak
- Gyűrűhúzás, csók
- Aláírások
- Homokceremónia, gyertyagyújtás, lakatceremónia, faültetés
- Ifjú pár köszöntése
- Szülők köszöntése
- Hivatalos gratuláció
- Pezsgőzés
- Kivonulás
Nézzük meg, mit takarnak a fentebb említett elemek részletesebben!
Megérkezés
Érdemes kb. 20 perccel a szertartás előtt érkeznetek, mivel ekkor az anyakönyvvezető mégegyszer leellenőrzi az adataitokat, és a tanúitok adatait is. A násznép helyet foglal és kezdődik a ceremónia.
Bevonulás
Az anyakönyvvezető után vonultok be, utánatok pedig a tanúitok. A bevonulás alatt az általatok válaszott zene szólhat. Ettől eltérő formában is bevonulhattok, ezt az anyakönyvvezetők előre meg is szokták kérdezni. Így bátran az igényeitekre szabhatjátok. A menyasszonyt kísérheti az Édesapja, a vőlegény is érkezhet kísérettel, vagy akár a vőlegény és a násznép is várhat benn, míg a menyasszony besétál a terembe, ez rajtatok múlik.
Résztvevők köszöntése
Az anyakönyvvezető köszönti az egybegyűlteket. A köszöntés alatt is szólhat zene, általában szöveg nélküli, instrumentális dallamokat kedvelnek a párok.
Házassági nyilatkozatok
Ekkor jelentik ki, hogy nincs akadálya a házasságnak, felteszik a kérdéseket, amikre határozott igennel (vagy nemmel) kell válaszolni.
Fogadalmak
Ez nem kötelező eleme a polgári szertartásnak, de a legtöbb pár szokott élni a lehetőséggel, hogy saját maguk által megírt fogadalmat mondjon el szerelmének.
Gyűrűhúzás, csók
Ekkor következik a szertartás csúcspontja, a gyűrűhúzás, majd pedig az azt megpecsételő hitvesi csók.
Aláírások
Ekkor írjátok alá a dokumentumokat, melyre a választott, házasság utáni neveteket kell már aláírni.
Homokceremónia, gyertyagyújtás, lakatceremónia, faültetés
Ezek mind olyan ceremóniák, amelyek azt szimbolizálják, ahogy két élet egybeolvad. A leggyakrabban két gyertyával gyújtanak meg egy harmadikat, de bármilyen más ceremóniát is választhattok. Gyakori a lakat és homokceremónia, de faültetésre és fröccskészítésre is van lehetőségetek. Válasszatok nyugodtan olyat, mely valóban kedves számotokra és benneteket szimbolizál.
Ifjú pár köszöntése
Az anyakönyvvezető hivatalosan köszönt benneteket, mint férjet és feleséget. Házastársi tanácsokkal lát el titeket, kezet fog veletek, majd a tanúkkal is.
Szülők köszöntése
Ekkor a szüleiteknek mondtok köszönetet. Ez egy személyes hangvételű, pár percbe zsúfolt 20-30 évnyi gondoskodás megköszönése. Természetesen ez sem kötelező eleme a szertartásnak, rátok van bízva, hogy éltek-e ezzel a lehetőséggel vagy más helyszínen, más módon mondtok köszönetet szüleiteknek.
Hivatalos gratuláció
Megkapjátok a házassági anyakönyvi kivonatot, és az anyakönyvvezető hivatalosan is gratulál a házasságkötésetekhez.
Pezsgőzés
Általában szűk körben, a házaspár, tanúk, szülők és az anyakönyvvezető koccint egy pohár pezsgővel.
Kivonulás
Kivonulhattok ketten is, de az anyakönyvvezető is kísérhet benneteket. A násznép gratulációját már kint fogadhatjátok. A szertartás a bevonulástól a kivonulásig kb. 30-40 percet vesz igénybe, de természetesen ez attól is függ, milyen választható plusz elemeket szőttök bele a szertartásba.
Mennyibe kerül egy polgári esküvő?
A polgári szertartás általában a választott polgármesteri hivatalban történik, hivatali munkaidőben. Ekkor a házasságkötés teljesen ingyenes. Azonban ha a szertartás kihelyezését vagy hétvégén való megtartását igénylitek, az már magasabb költségekkel járhat (30.000 Ft-tól akár 100.000 Ft-ig is terjedhet, településtől függően).
Polgári esküvő egyedien
A polgári esküvőkön lehetőség van saját zene lejátszására, egyedi gyertyák használatára a gyertyagyújtási ceremóniához, díszpárna vagy tálca alkalmazására a gyűrűk elhelyezésére, és egyéb dekorációk felhelyezése is megengedett.
Az ifjú pár igényeihez igazodva akár még versmondást, vagy élőzenét is beépíthetnek a szertartásba. A hivatalban is mindenki megpróbál majd minden tőle telhetőt megtenni, hogy a nagy nap tényleg a Ti Nagy Napotok legyen.
Esküvőszervező kisokos és Esküvői ötletek menüpontjainkban számos hasznos információt találsz, hogy az esküvőszervezés zökkenőmentes legyen.