Szervezed az esküvődet, de nem tudod eldönteni, hogy legyen-e vőfély a nagy napon?
A következőkben megismerheted a vőfély főbb ismérveit, hogy könnyebb legyen a választás!
Mekkora lesz az esküvő?
Ha az esküvőtökön legalább 50 meghívott vendég lesz, érdemes egy vőfély segítségét igénybe venni, mivel a nagyobb társaságok koordinálása komolyabb feladatot jelent, mint egy kisebb, meghittebb hangulatú lakodalom lebonyolítása.
A hagyományok ápolása
Ha a vőfélyre gondolunk, akkor automatikusan a népies stílus, a hagyományos magyar esküvők hangulata jut eszünkbe. A jó vőfély ezeket a hagyományokat ápolja, és megfelelő mértékben építi be az esküvőbe. Emiatt azoknak a pároknak ajánlott felkérni vőfélyt az esküvőre, akik nem idegenkednek olyan szokásoktól, mint a menyasszony kikérése, a menyasszonytánc vagy a menyasszonyszöktetés.
A vőfélynek már a megjelenése is a magyar népi hagyományokat idézi. Ruházatának jellemző kiegészítői a díszes mellény, a bokrétás kalap és a vőfélybot, amire az ara is feltűzi szalagját.
Jellemző rá, hogy népies rímekben, rigmusokban beszél, versbe fűzi az ételek felkonferálását és a násznép üdvözlését is többek között. Repertoárjában számos humoros rím is megtalálható, melyek nem egyszer pajzán hangvételűek. A jó vőfély azonban ismeri a határvonalat a pajzán viccek és az ízléstelenség között.
A vőfély hagyományos, népies hangulatú játékokat játszat az ifjú párral és a násznéppel is. Az egyik leggyakoribb, népies játék, amikor az ifjú feleségnek egy tojást kell a férje egyik nadrágszárán fel, majd a másikon le görgetnia, anélkül, hogy a tojás megsérülne. Azonban egyre gyakoribb, hogy a modernebb és népszerűbb játékok előtérbe kerülnek, mint a Mr. és Mrs., vagy az Ismered a másikat?
A jegyespár megbeszélheti a vőféllyel előre, hogy milyen játékokat szeretnének játszani, milyen stílusú játékokat képzeltek el a lagzira.
A vőfély stílusa
Habár a legtöbb ember a vőfélyt a parasztos, falusi hangulatú esküvők gondolatával asszociálja, ez nem minden esetben igaz. Természetesen akik vidéki, falusi környezetben nőttek fel- és ahol ez a násznép nagy részére is igaz-, általában nem idegenkednek a vőfélytől.
Azonban fontos tudni, hogy a jó vőfély az esküvő előtt is részt vesz már a szervezésben, fontos számára a jegyespár megismerése. Ezáltal tudni fogja, hogy milyen mértékben kell hoznia a tipikus “falusi” vőfélyt.
A vőfély feladatai
A vőfély feladata elsősorban a vendégek szórakoztatása, játékok rendezése. Figyel arra, hogy mindenki a lehető legjobban érezze magát. Ő vezényli le a menyasszony kikérését, a menyasszonyi csokor eldobásához ő fogja össze a hajadon lányokat, kíséri a násznépet a templomi szertartásról a lakodalom helyszínére. Ő az esküvő házigazdája, aki szórakoztatja a násznépet, felkonferálja a fogásokat, a pohárköszöntőket.
Sokan nem tudják, de a vőfély fontos munkát végez a színfalak mögött is. Koordinálja az egyéb szolgáltatók munkáját, például az ételek felszolgálását, az élőzenét biztosító muzsikusok munkáját. Ha bármilyen probléma adódik, akkor a vőfélyhez lehet fordulni. Fontos feladata, hogy a felmerülő gondokat megoldja, akár a jegyespár tudta nélkül, hogy ők csak élvezhessék a pillanatot.
Kinek ajánlom a vőfélyt?
Fontos leszögezni, hogy ha a vőfély mellett döntötök, akkor csakis olyan személyt válasszatok, aki szimpatikus nektek, akinek a személyisége már a kezdetekben elárulja, hogy alkalmas lesz-e, hogy a Ti általatok megálmodott hangulatú esküvőn tevékenykedjen.
Azoknak ajánlom, akik nem idegenkednek a lakodalom hagyományos, népiesebb megközelítésétől, akiknek szüksége van valakire, aki összefogja és egyben szórakoztatja is a násznépet egész éjjel, és akik szeretnék, ha levennék a vállukról a terhet a nagy napra, hogy teljes egészében megélhessék a pillanatot.